Bursa Söğüt Bilecik İznik Turu

Bursa Söğüt Bilecik İznik Turu
8 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.621 kez okundu.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun kurulduğu ve büyüdüğü coğrafya olan, Söğüt, Bilecik, İznik ve Bursa bölgelerini kapsayan 2 gün 1 Gece tur programı.

Bursa Söğüt Bilecik İznik Turu

Başlangıç Tarihi: 30 Ocak 2016 / saat 00.30
Bitiş Tarihi: 31 Ocak 2016 / saat 23.30
Tur Süresi: 2 Gün 1 Gece Otel Konaklamalı
Hareket Noktası: Çanakkale Merkez

Bursa Söğüt Bilecik İznik Turu

 

Osmanlı İmparatorluğu‘nun kurulduğu bu coğrafyanın tarihi önemine bir göz atalım;

Söğüt, Ertuğrul Gazi’nin medfun bulunduğu, Osman Gazi’nin dünyaya geldiği, altı asır boyunca üç kıtaya hak, adalet dağıtmış cihan imparatorluğunun temellerinin atıldığı topraklardır. 1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçukluları zamanında, Ertuğrul Gazi tarafından İznik Rum Beyliği’nden alınan Söğüt, daha sonra dönemin sultanı 1. Alâeddin Keykubat tarafından Domaniç’le birlikte kendisine yurt olarak verilir. 1299’da, Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi’nin Bilecik’i de alarak bağımsızlığını ilan etmesiyle kurulan Osmanlı Beyliği’nin merkezi olur ve bu beyliğin hızla büyümesiyle büyük bir imparatorluğa giden sürecin ilk 36 yılında başkent olarak kalır.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey, İznik’i kontrol altına aldıktan sonra, 1302 yılında Koyunhisar’da Bizans kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğrattı. 1308 yılında Sakarya Vadisi’nin kuzeyindeki önemli yerleri ele geçiren Osman Bey, İznik ile İzmit arasındaki kara yolunu kontrol altına aldı. Harmankaya Tekfuru Köse Mihal, 1313 yılında Müslüman oldu ve Türk kuvvetlerine güç kattı. Bunun ardından 1315 yılında Türkler; Lefke, Akhisar ve Geyve beyliklerini Osmanlı Devleti’ne bağladılar. Bu tarihte Bursa kenti, Türkler tarafından kuşatıldı. Mudanya’nın 1321 yılında fethedilmesi ile Bursa’nın kuşatılma sürecinde de sona gelindi. Şehzade Orhan Bey komutasındaki Türk Ordusu, 1326 yılında Bursa’yı fethetti. Bursa’nın fethi ile birlikte Osmanlı Devleti başkentini Söğüt’ten, bu kente taşıdı. Osmanlı Devleti’nin kurucusu, büyük devlet adamı ve siyasi deha Osman Bey’in 1326 yılında ölümü ile yerine oğlu Orhan Bey geçti.

Orhan Bey, Bursa’nın fethinden sonra, 1329 yılında Bizanslıları büyük bir yenilgiye uğrattı. 1331 yılında da İznik, Türkler tarafından fethedildi. Daha sonra 1333 yılında Gemlik ve 1337 yılında da İzmit fethedildi. Böylece Kocaeli Yarımadası’nın tamamı, Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girdi.

Bursa Söğüt Bilecik İznik Tur Detayı

1 – GÜN: 30 Ocak 2016

Dursun Fakıh Türbesi-Kuyulu Mescid-Hamidiye Cami ve İdadisi-Çelebi Sultan Mehmet Camii-Ertuğrul Gazi Türbesi ve Müzesi-Kaymakam Sait Bey Çeşmesi- Şeyh Edebali Türbesi ve Orhan Gazi Camii- Ayasofya Camii-Nilüfer Hatun İmarethanesi(İznik Müzesi)-Yeşil Camii-Süleyman Paşa Medresesi-Hacı Özbek Camii-Şeyh Kudbettin Camii ve Türbesi-Mahmut Çelebi Camii- 1. Murat Hamamı-Kırgızlar Türbesi- Roma Tiyatrosu-Abdulvahap Sancaktar Türbesi

Saat 00.15 – 01.00 arası Çanakkale feribot iskelesinde buluşup Söğüt’e hareket ediyoruz. Yol üzerinde kahvaltı molası vereceğiz. Kahvaltı sonrası tekrar yola çıkıyoruz ve yaklaşık iki saat sonra 3 kıtaya hükmeden ve 6 asır Dünya gücü olmuş Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu Söğüt’e ulaşıyoruz. Söğüt’te ilk olarak Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret ediyoruz. Türbe ziyareti sonrası Ertuğrul Gazi Müzesi’ne geçiyoruz ve o günden bugüne ulaşmış eşyaları görüyoruz. Daha sonra sırasıyla bu tarih kokan şehirde Çelebi Sultan Mehmet Camii, Kaymakam Sait Bey Çeşmesi, Hamidiye Camii’ni ve Kuyulu Mescidi rehberimizin anlatımları ile geziyoruz. Daha sonra Osmanlı’nın ilk kadısı olan Dursun Fakıh’ın Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Söğüt gezimiz sonrası Bilecik’e hareket ediyor ve Bilecik’te; Şeyh Edebali’nin türbesini ve Orhan Gazi Camii’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği molası için Pelitözü Gölet’ine gidiyoruz. Öğle yemeği sonrası İznik’e hareket. İznik tarihi dokusunu yakından tanıyacağımız gezimizde ilk olarak Kırgızlar Türbesi’ni ziyaret ediyor ve şehrin 4 kapısından birisi olan Yenişehir Kapı’dan İznik’e giriş yapıyoruz. İznik’te henüz restore edilmemiş 15.000 kişilik Roma Tiyatrosu, Murat Çelebi Camii, Ayasofya Camii, Hacı Özbek Camii, Eşrefzade Camii ve Türbesi,Şeyh Kudbettin Camii, Nilüfer Hatun İmareti (İznik Müzesi), Yeşil Camii,Çandarlı İbrahim Paşa Türbesi ve Tarihi Topkapı Çınar’ını rehberimizin anlatımları ile bu mistik şehrin sokaklarında geziyoruz. Daha sonra İznik’in İslam orduları tarafından kuşatıldığında görev alan ve efsanevi bir hikâyesi olan Abdulvahap Sancaktar Türbesi’ne (Bayrak Dede) hareket ediyoruz. Türbe ziyareti sonrası güneşin batışını seyrediyor ve İznik’e tekrar dönüyoruz. Otele yerleşme ve geceleme

2 – GÜN: 31 Ocak 2016

Bursa Ulu Camii-Kozahan-Emir Sultan Hazretleri-Yeşil Camii ve Türbesi-Tophane-Cumalıkızık Köyü

Otelde alınan kahvaltı sonrası Bursa’ya hareket ediyoruz. Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa turumuza Yıldırım Beyazıd’ın yaptırdığı Osmanlı dönemi eserlerinin en güzidelerinden biri olan yapı ve mimarisi ile bizleri kendine hayran bırakan Bursa Ulu Camii geziyoruz. Ulu Camii’yi gördükten sonra hemen yanı başında bulunan Kozahan’ı geziyoruz. Kozahan’da el işçiliği ile yapılan ipek işlemelerini görüyoruz. Daha sonra Emir Sultan Camii ve Türbesi, Yeşil Camii ve Türbesi ziyaret etmek için hareket ediyoruz. Ziyaret sonrası Bursa’nın meşhur İskender’inin tadına bakmak için öğle yemeği molası. Öğle yemeği sonrası Tophane’de bulunan Osmangazi ve Orhangazi’nin türbelerini ziyaret ediyoruz. Tophane’nin muhteşem Bursa manzarasını gördükten sonra çeşitli ihtiyaçlar için serbest zaman. Serbest zaman sonrası Cumalıkızık Köyü’nü ziyaret ediyoruz ve sonrasında Çanakkale‘ye hareket ediyoruz. Varışımız sonrası turumuzu sonlandırarak sizleri uğurluyoruz.

Bursa Söğüt Bilecik İznik Tur Ücretleri ve Detayları

Kişi Başı Ücret: 249 TL

Ücrete Dahil Hizmetler:

 • 1 Gece 3 yıldızlı Otellerde Konaklama DBL/PP
 • 1 Sabah Kahvaltısı – 1 Akşam Yemeği
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Lüx ve Klimalı Araçlarla Ulaşım
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Seyahat Sigortası
 • Araç İçi İkramlar

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Otelde alınan ekstra hizmetler (Oda Servisi, Ütü, Telefon vb.)
 • Öğle Yemekleri, ilk gün kahvaltı, son gün akşam yemeği
 • Yemeklerde alınan ekstralar (Kapalı İçecek vb.)
 • Programda ekstra olarak belirtilmiş veya belirtilmeyen aktiviteler

Genel Tur Şartları

 1. Fiyat 2 kişilik odalarda kişi başı olarak belirtilmiştir.
 2. 0-6 yaş grubu ücretsiz(yataksız), 6-12 yaş grubu %50 indirim. Çocuk indirimleri 2 yetişkin ile kaldığında uygulanır.
 3. Single konaklama farkı + %25’dir.
 4. Tur programına kesin kayıt tur bedelinin %50’si ödendiği takdirde yapılır.
 5. Programa 15 gün kala ücretin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
 6. Programa 30 gün kala iptallerde kesinti yapılmadan %100 iade yapılır.
 7. Programa 30-15 gün kala iptallerde %40 cezai müeyyide uygulanır.
 8. Programa 15-7 gün kala iptallerde %70 cezai müeyyide uygulanır.
 9. Programa 7 günden az kala iptallerde %100 cezai müeyyide uygulanır.
 10. Acente, program güzergah aynı kalmak şartı ile, trafiğe, grup hızına ve zaman kullanımına bağlı olarak nokta eksiltme ve değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 11. 0-6 Yaş çocuklara otobüste koltuk ve otel konaklamasında yatak verilmez. Turlarımız otobüs, otel, tur programı ve rehberlik hizmetleriyle bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez. Rezervasyon esnasında otobüs koltuk numarası verilmez. Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde tur hareket tarihinden 2 gün öncesine kadar Lutars Turizm Seyahat Acentesi turu iptal etme hakkına sahiptir. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa bağlı olarak değişiklik yapılabilir. Hava muhalefeti nedeniyle ya da rehberinizin vermiş olduğu saatlere uyulmaması durumunda tur programında yazıldığı halde gezilemeyen yerlerden Lutars Turizm’in sorumluluğu yoktur.
 12. Tur programına rezervasyon yaptırmış yada satın almış tüm katılımcılar tur şartlarını okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Tur Fotoğrafları

Bilecik Turu Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik Turu Şeyh Edebali Türbesi

Bursa Turu Cumalıkızık

Bursa Turu Cumalıkızık

Bursa Turu Ulu Camii

Bursa Turu Ulu Camii

İznik Turu Yeşil Camii

İznik Turu Yeşil Camii

Söğüt Turu Ertuğrul Gazi Türbesi

Söğüt Turu Ertuğrul Gazi Türbesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git