Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale Gezi Rehberi
16 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 993 kez okundu.

Çanakkale Gezi Rehberi; Çanakkale doğal, tarihi ve turistik yerleri, nasıl, ne sürede gezebileceğinizi Çanakkale Gezi Rehberi olarak düzenlenmiş bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale il sınırları içerisinde tarihi ve turistik noktalar, buralara nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz, ne kadar süre ayırmanızın gerektiği ayrı ayrı belirtilmiştir.

Çanakkale Gezi Rehberi

Şehir Merkezi

Gezi Noktaları

Kordon Truva Atı, Çanakkale Evi, Halk Bahçesi, Kent Kültür Müzesi, Cumhuriyet Meydanı ve Savaş Topları, Saat Kulesi, Tarihi Yalı Hanı, Nusret Mayın Gemisi ve Deniz Müzesi, Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı, Koffmann Kütüphanesi, Çanakkale Seramik Müzesi, Arkeoloji Müzesi

Gezi Süresi

Ayırmanız gereken zaman yaklaşık 3-4 saattir. Arkeoloji müzesini de gezmek ister iseniz ilave 1 saat ayırmanız gerekmektedir.

Ulaşım

Tüm noktalar şehir merkezinde ve yürüyüş mesafesindedir. Arkeoloji müzesi şehrin diğer yakasında olduğundan dolmuş veya taksi aracılığı ile gitmeniz gerekmektedir.

Truva Ören Yeri

Gezi Noktaları

Truva bir antik kenti içerisinde; Truva Atı, Truva Şehri Katmanları, Truva Müzesi, Athena Tapınağı, Truva Surları, Truva Evleri gezilebilir.

Gezi Süresi

Truva Ören Yeri gezisi için ayıracağınız zaman size bağlıdır. Tarihe olan merakınız doğrultusunda 1-4 saat ayırıp burayı gezebilirsiniz.

Ulaşım

Truva Ören Yeri kent merkezine yaklaşık 35 km mesafede bulunmaktadır. Bu nedenle araç ile ulaşmanız gerekmektedir. Kendi aracınız olmadığı durumlarda, taksi kiralayabilir, bir tur şirketi ile görüşebilir yada dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşlar Sarı Çay nehri üzerindeki ana köprünün altında yer alan köy hatları durağından hareket ederler.

Assos Antik Kenti

Gezi Noktaları

 Assos geniş bir bölgedir. Bölge içerisinde; Hüdavendigar Cami ve Köprüsü, Athena Mabedi, Kösedere Köyü, Tuzla Köyü, Kestanbol Köyü, Smitis Apollon Antik Kenti, Kadırga Koyu bulunmaktadır.

Gezi Süresi

Assos bölgesini gezebilmeniz için en az 1 tam gününüzü ayırmanız gereklidir. Mesafe olarak uzak olduğundan kısa sürede gezemezsiniz.

Ulaşım

 Assos bölgesini gezip gelmek yaklaşık 240 km yol toplamaktadır. Eğer kendi aracınız ile gitmeyecek iseniz taksi yada tur şirketi seçeneklerini deneyebilirsiniz. Dolmuş hattını kullanmak içinse, öncelikle şehir merkezi içerisinden otogar dolmuşuna binip otogara ulaşmalısınız. Otogara ulaştıktan sonra dolmuş ile Assos’a gidip gelebilirsiniz.

Kazdağları – Ayazma

Gezi Noktaları

Oksijen cenneti olan kazdağlarının eteklerinde bulunan Ayazma bölgesi, doğal güzellik arayanlar için mükemmel bir gezi noktasıdır. Aynı zamanda mesire yeri olan bu bölge içerisinde, su yatakları, şelaleler, su mağaraları ve doğa içi yürüyüş parkurları bulunmakta. Aynı zamanda dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığıEvciler Köyü ise yol güzergahınızda yer almaktadır. Dönüş yolunuzda Bayramiç ilçe merkezinde yer alan Hadımoğlukonağını gezebilirsiniz.

Gezi Süresi

 Ayazma bölgesi uzak bir nokta olduğundan en az 1 gününüzü buraya ayırmak zorundasınız. Sadece şöyle bir görüp gelmek isteseniz bile, il merkezinden buraya gidiş gelişiniz yaklaşık 4 saat sürecektir.

Ulaşım

Kazdağları – Ayazma bölgesi uzak bir nokta olması yanında aynı zamanda da ulaşımı zor bir bölgedir. Buraya kendi aracınız ile gitmeyecek iseniz, bir taksi tutmanız yada bir tur şirketi ile anlaşmanız dahilinde gidebilirsiniz.

Bozcaada

Gezi Noktaları

Üzüm bağları, Rum Evleri, Rum Sokakları, Deniz Ürünü Restoranları, Rüzgar Gülleri, Ayazma Plajı, Saklı Bahçe, Alay Bey Cami, Bozcaada Kilisesi, Bozcaada Kalesi.

Gezi Süresi

Bozcaada şehir merkezine uzak bir nokta. Ulaşım koşulları nedeniyle burayı gezebilmek için en az 1 gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Ulaşım

 Çanakkale feribot iskelesinden yaz aylarında düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. Deniz otobüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz. Araçlı geçişlerde ya da deniz otobüsü seferlerinin olmadığı günlerde ise, öncelikle şehir merkezinden dolmuş ile otogara ulaşmanız, sonrasında Geyikli – Bozcaada otobüsleri ile Geyikli iskelesine ulaşmanız ve feribot ile adaya geçmeniz gerekmektedir. Bir çok nokta şehir merkezinde yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Ayazma plajına iskeleden dolmuş bulabilirsiniz. Rüzgar gülleri içinse taksi kiralamanız gerekecektir.

Gökçeada

Gezi Noktaları

 Gökçeada içerisinde Bademli, Kaleköy, Dereköy, Tepeköy gibi çok sayıda eski Rum ve Türk köyleri mevcut. Aynı zamanda çamur banyosu ile ünlenmiş bir de Aydıncık Plajı var. Son yıllarda ATV ve Yamaç Paraşütü gibi spor etkinlikleri de bunlara eklendi.

Gezi Süresi

 Gökçeada şehir merkezinden uzak bir nokta olduğundan, burayı gezebilmeniz için en azından 1 gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Ulaşım

Yaz aylarında düzenli olarak deniz otobüsü seferleri bulunmaktadır. Araç ile geçişlerde ya da deniz otobüsüseferleri olmadığı günlerde adaya feribot ve dolmuşlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale – Eceabat feribot hattını kullanarak öncelikle Eceabat ilçesine, sonrasında dolmuşlar ile Kabatepe iskelesine ulaşmanız ve buradan adaya feribot ile geçiş yapmanız gerekmektedir. Adaya ulaşımınız sonrası yine gideceğiniz noktaya dolmuşları kullanarak gidebilir ve gezebilirsiniz.

Çanakkale Gezi Rehberi hakkında detaylı bilgiler almak, buraya düzenlenecek turlara katılmak için dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz. Detaylı olarak, bölge bölge hazırlanmış Çanakkale Gezi Rehberi için lütfen linke tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git