Çanakkale Kent Müzesi

Çanakkale Kent Müzesi
19 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.257 kez okundu.

Çanakkale Kent Müzesi; Çanakkale Tarih ve Kültürü’nü tanıtan Çanakkale Kent Müzesi ücretsiz gezi imkanının ve sergilerin olduğu önemli bir ziyaret noktasıdır.

Çanakkale Kent Müzesi

Müze katı; “Tarih Kitabı” ve “Anılar ile Kent” konseptinin işlendiği 2 salondan oluşur.

Birinci salonda; Çanakkale Bölgesi mitolojisine ait öyküler, “efsaneler” başlığı altında anlatılmaktadır. Antik ve Osmanlı dönemi panoları tarihi bir dille, 1915 Çanakkale savaşları panosunda ise kentte yaşananlar, harp terminolojisi kullanılmadan dönemin tanıklarının hatıralarından aktarılmaktadır. Bilgi panoları dışında aynı bölümde bulunan nişlerde Abydos antik kentine ait sikke ve seramikler ile 1915 Çanakkale Savaşı’na ait objeler sergilenmektedir.

İkinci salonda; Geçmişten günümüze kent ve kentte yaşam ile ilgili bilgi panoları, yerli ve yabancı pek çok seyyahın seyahatnamelerinden alıntılar ve akademisyenlerin kent üzerine yaptığı çalışmalardan oluşturulmuştur. Öyküler, kentlilerin anıları ile birlikte bağışladığı objelerle zenginleştirilerek ziyaretçilere sunulmuştur. Aynı salonda bulunan Müze Envanter Uzmanı, arzu eden ziyaretçilerin istediği bilgiye kısa sürede ulaşmasını sağlanmaktadır.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Sabit Müze Sergisi yanında, kentle ilgili olarak 2 aylık periyotlarla süreli sergiler, her Çarşamba konferans, sohbet, panel ya da dinleti etkinlikleri, çocukların kenti tanımasına yönelik olarak kent gezisi ve bilgilendirme çalışmaları, kentin yaşlılarıyla “Sözlü Tarih” belgelemesi ve yine 2 aylık periyotlarla “Fetva” dergisini yayınlar. Bu çalışmalarla ilgili olarak kentte yaşayanlardan bilgi alır, kentliyle paylaşır ve arşivler.

Çanakkale Kent Müzesi İletişim

Adres:
Kemalpaşa Mahallesi Fetvane Sokak no.31 17100 Çanakkale

Tel.:
0286 214 3417 – 214 3411
www.canakkalekentmuzesi.com

E-mail: bilgi@canakkalekentmuzesi.com

Müze, Çanakkale iskelesine 200 m mesafede, kentin Çarşı bölgesinde tarihi Yalı Cami karşısındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git