Çanakkale Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale Şehir İçi Ulaşım
16 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 2.122 kez okundu.

Çanakkale Şehir İçi Ulaşım; Çanakkale’yi gezmek için gelen ziyaretçilerimizin ulaşım araçlarından nasıl faydalanabileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çanakkale Şehir İçi Ulaşım

Güzel Çanakkale kentimizi gezebilmeniz için aslında ulaşım araçlarına çok da gerek yoktur. Zira en uzak iki nokta olan Arkeoloji Müzesi ile Seramik Müzesi arası sadece 4 km gibi kısa bir mesafe. Şehri karış karış gezerek tüm noktalara ulaşabilirsiniz. Yürüyüş fikri tabi ki kişiye göre değişebilen bir seçenek. Biz yürümek istemediğinizi varsayarak toplu taşıma araçlarını kullanarak nasıl ulaşabileceğinizi sizlere açıklamaya çalışacağız.

Dolmuş Minibüs

Çanakkale şehir ulaşımını denetimli halk otobüsleri sağlamaktadır. Herhangi bir alternatif toplu taşıma aracı maalesef bulunmamaktadır. Dolmuşların ön kısımlarında Ç1 Ç2 gibi rakamları ve güzergahlarını görebilirsiniz. Aynı şekilde duraklarda da elektronik takip sistemi bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi için Ç4 ve Ç8, Seramik Müzesi için ise Ç1 hatlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Diğer noktalar için zaten gerekli olmayacaktır.

Şehrin merkezi sayılan İskele Meydanı ile gezi güzergahımıza başlangıç yapacağız. Hemen feribot iskelesine yakın, karşılıklı 2 büyük otobüs durağı göreceksiniz. Bunlardan deniz tarafında yer alan Arkeoloji Müzesine gidebileceğiniz yönde, karşısındaki ise Seramik Müzesine gidebileceğiniz yönde otobüslerin geçtiği ana durak noktalarıdır. Dolmuşlar 15 er dakikalık sık bir zaman diliminde bulunduğunuz duraktan geçiş yapmaktadırlar. Bekleme zamanınız çok fazla olmayacaktır.

Başlangıç durağınız Çanakkale Otogarı olsa bile aslında çok fazla farklılık göstermeyecektir. Herhangi bir otobüs firması ile gelirseniz size ücretsiz servisleri ile İskele Meydanına getireceklerdir. Ücretsiz servis olmadığı durumlarda ise dolmuş hattını kullanabilirsiniz. Otogardan tek hat servis var ve son durağı Çanakkale İskele Meydanı. Yukarıda belirttiğimiz şekilde toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Çanakkale şehir içi ulaşım hakkındaki tüm soru ve görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git