El Sanatları ve Alışveriş

El Sanatları ve Alışveriş
25 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.487 kez okundu.

El Sanatları ve Alışveriş; Çanakkale ve yöresinde var olan el sanatları ve bu el sanatlarını bulabileceğiniz alışveriş noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

El Sanatları ve Alışveriş

Çanakkale’de el sanatları denince akla ilk gelen, adını da veren çanak çömlektir. Türk seramik sanatının son örneklerini oluşturan Çanakkale seramiklerinden esinlenen ve üniversitenin seramik atölyesinde ve özel atölyelerde üretilen seramikler ayrıca Çanakkale ilçelerinde özgün olarak dokunan halı ve kilimler kentteki mekanlarda satışa sunulmaktadır.

Çanakkale’nin en önemli alışveriş mekanı tarihi çarşı caddesidir. Kuyumcu ve hazır giyim mağazaları yanı sıra bankalarda bu caddededir.
Caddedeki en önemli mekan ise Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu’nun çizdiği projenin uygulanmasıyla Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen tarihi Aynalı Çarşı’dır. Çanakkale’yi hatırlatan her türlü hediyelik eşya ve özgün ürünler buradaki mekanlarda satılmaktadır. Çarşıda, Çanakkale Belediyesi’nin kente ait özgün ürünlerin satıldığı bir mekan da yer almaktadır.

Çanakkale’nin önemli bir alışveriş mekanı da iskeleden otogara uzanan Demircioğlu Caddesi’dir. Bunların dışında Çanakkale’de kent merkezinde ve kent dışında büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Bir dönemlerin mesire yeri olan Sarıçay kenarındaki Çınarlık, cuma günleri kurulan pazar nedeniyle bir marka haline gelmiştir. Pazar yeri 2008′de üstü kapatılarak çağdaş bir kapalı pazar haline getirilmiştir. Çanakkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu düzenlemelerle pazar alanının üzeri ısı ve su yalıtımı çatı örtüsüyle kaplanmış, böylelikle kentlilerim en uğrak alışveriş mekanı olan pazar yeri modern, sağlıklı ve standartlara uygun bir hale gelmiştir. 23 dönümlük bir arazide kurulan kapalı pazar aradığınız birçok şey yanında Çanakkale’ye özgü ürünleri de bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git