Kemerdere Köyü

Kemerdere Köyü
25 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 8.091 kez okundu.

Kemerdere Köyü; Çanakkale merkeze bağlı Kemerdere Köyü göleti, deresi ve Roma dönemi su kemeri ile ünlü bir doğa cennetidir.

Kemerdere Köyü

Kemerdere Çanakkale merkeze bağlı küçük bir köydür. Çocukluğumuzun en büyü eğlencesiydi. Eğlenceden öte en güzel hediye ve en güzel ödülü. Kemerdere çevresinde epey köy yerleşimi var. Kayışlar, Ovacık, Mesinçeşme, Civler, Akçeşme ve Akçapınar. Ezine tarafından dağ mesafesinden Çamlıca köyü de yakın.

Çocukluk yıllarımızda okullar tatil olup da yatılı okullardan evlerimize döndüğümüzde genellikle tarlada çalışır yada hayvan güderdik. Babalarımızın verdiği işi yapıp iyi de bir çocuk olunca belki şirinleri göremezdik ama babalarımız tüm çocukları toplar Kemerdere‘ye getirirdi. Dağ köylerine deniz uzaktı. En yakın gölet ise Kemerdere göleti idi. Bazen tüm köy toplanıp pikniğe giderdik. Çocukluğumuzun en güzel günlerinin geçtiği yerlerden bir tanesidir Kemerdere.

Aşağıdaki resim bir ilkbahar günü çekilmiş muhteşem bir görseldir.

Kemerdere Köyü

Kemerdere Köyü

Kemerdere Köyü

Kemerdere eski adı Kemerli Dere dir. Yaz aylarında bile akmaya devam eden dere taa Kayışlar ve Ovacık köyü derelerinden beslenerek akar. Hemen yanında da küçük bir Türkmen köyü olan Kemerdere bulunmaktadır. Kemerli Dere üzerinde bulunan su kemeri nedeniyle öncelikle Kemerli Dere adını almış zaman içerisinde ise Kemerdere olarak değişmiştir.

Kemerdere Göleti

Kemerdere Göleti

Kemerdere üzerindeki kemer ise erken Roma döneminden kalma. Uzaktan baktığınızda görkemli bir köprü gibi duruyor. Ancak köprü değil bir su yolu. Roma döneminde Truva şehrinin bir dönem tekrar kurulması ile birlikte şehrin içme suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla su hattı döşenmiş. Kazdağ eteklerine kadar uzanıyor bu su yolu. Günümüzün Kemeredere üzerinden geçirmek için ise o dönemin klasik mimarisi olan kemerli bir köprü yapılmış. Böylece dere Kemerdere ismini almıştır. Hemen yanındaki köye ise Kemerdere Köyü ismi verilmiştir.

Tam olarak ne kadar süre olduğunu bilmiyorum ama yakın bir zamana kadar köy aslında oldukça kalabalıktı. Türkmen köyüydü ve burada yaşayanlar ormancılıkla uğraşırlardı. Ağaç ihtiyacını karşılamak amacıyla düzenli olarak ormanlarda kesim yöntemine başvurulur. Kesim işleri de bakanlıkça ihaleye verilir. Bu köyde yaşayanlar orman kesimlerini alır ve o işle uğraşırlardı. Ancak bir süredir köy neredeyse boşaldı ve sadece bir kaç hane kaldı.

Kemerdere Mesire Yeri

Eskilerden beri Kemerdere köyü yukarıda da anlattığım gibi bir tatil ve mesire yeri olarak biliniyor ve kullanılıyordu. Ancak sadece birilerinin sizi götürdüğünde haberdar olabildiğiniz bir doğa cennetiydi. Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya Kemerdere‘yi herkes tarafından bilinen bir yer haline getirdi.

Gölet yaz aylarında bile kurumuyor. Dere ise belirli noktalarda yer altına inip belirli noktalarda tekrar yer yüzüne çıkarak akmaya devam ediyor. Dere içerisi çınar ağaçlarıyla dolu. Dere çevresi ise çam ağaçlarıyla kaplı geniş bir orman. Yaz aylarında bile serin oluyor. Suyun da sürekli akması mesire yeri olarak uygun bir hale getiriyor Kemerdere‘yi. Ayrıca yılan balığı, sazan ve tatlı su levreği gibi balık çeşitleri de var. Balık tutmak isteyenler için de değişik bir tecrübe oluyor. Gölet oldukça derin ve yüksek bir noktadan atladığınızda dibe çakılmıyorsunuz. Gelen herkes de hayran kalarak geri dönüyor ve bir daha ki gelişinde mutlaka yeni birilerini beraberinde getiriyor. Kemerdere’nin en büyük sorunu ise maalesef çevre kirliliği. Ülkemizdeki tüm piknik alanlarında olduğu gibi burada da insanlar çöplerini bu güzel doğa içerisine bırakıyor.

Kemerdere

Kemerdere

Kemerdere Köyü Ulaşım

Kemerdere Köyü Çanakkale Merkeze bağlı bir köy. Kara yolu ile ulaşım mevcut. Çanakkale – İzmir kara yolunu kullanmanız gerekiyor. İzmir istikametine 29-30 km kat ettikten sonra sağ tarafınızda TİGEM Çiftliğini göreceksiniz. Diğer adı Kumkale Tarım İşletmeleri. Tam karşısında yer alan yola girecek ve devam edeceksiniz. Yani İzmir yolundan sola döneceksiniz. Öncelikle 2 km kadar sonra Akçapınar köyüne ulaşım sağlarsınız. 2 km kadar daha devam ederek Civler köyüne ulaşırsınız. Civler içerisinden geçerek 1 km kadar sonra Kemerdere Köyü yol ayrımına ulaşacaksınız. Buradan sağa yani Kemerdere köyüne 1 km devam edeceksiniz. Kemerdere köyü içerisinde uygun bir noktada aracınızı bırakarak yürümeniz gerekecek. Dere içine doğru yürüdüğünüzde gölete ve kemere ulaşım sağlamış olursunuz. Bu arada dönüş yolunda sizi çok dik ve yorucu bir yokuş bekliyor olacaktır.

Çanakkale Kemerdere Köyü Yol Haritası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git